30 Eylül 2019 Pazartesi

6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü

6 Ekim “Dünya Cerebral Palsy Günü”… Bu çerçevede, farkındalığın arttırılması için bir dizi etkinlik düzenleniyor.
Öncelikle Cerebral Palsy konusunda ön bilgi verelim:
Cerebral Palsy…Türkçe okunuşu ile Serebral Palsi… Kısa ifadeyle (CP-si-pi) genel yaygın kullanımdadır.
Cerebral Palsy – CP, çocuklukta en sık rastlanan fiziksel engellilik durumudur. Gelişimini tamamlamamış beynin; doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesi nedeniyle oluşan, ilerleyici olmayan, duruşu ve hareketleri olumsuz etkileyen fiziksel engel türüdür.
Beynin hangi bölgesinin ne kadar hasar aldığına göre değişkenlik gösterir. Bu sebeple her bir Cerebral Palsy’li birey farklı durumlarda «Cerebral Palsy ile yaşar.»

Sahibine çoğu zaman muhalefet eden, kafasına göre takılmaya meyilli bir bedenle toplumun sizi algılama ve kabul etme biçimini birey birey değiştirmek zorunda kaldığınız ve böyle olduğu için fiziksel ve sosyal sonuçlar doğuran bir durumdur CEREBRAL PALSY İLE YAŞAMAK.
Dünya çapında 17 milyon insan Cerebral Palsy ile yaşamakta…
Ben de o insanlardan biriyim.
Cerebral Palsy, bir zekâ engeli değildir ama CP’liler arasında mental sorunu olanlar, öğrenme güçlüğü çekenler olabilmektedir. Cerebral Palsy, bir hastalık değildir ama epilepsi gibi, solunuma bağlı hastalıklar gibi farklı problemleri yaşayan CP’liler de mevcuttur.
Çocukluktan erişkinliğe kadar insan hayatının her döneminde, kendilerine muhalif bedenleriyle beraber farklı sorunlarla mücadele eden CP’liler, hayatın içinde olabilmek adına da sosyal ve fiziksel engelleri aşmak için mücadeleye devam etmektedirler.
Fiziksel etkilenmeye bağlı olarak yaşanan süreçlerin böylesine geniş bir yelpazede yer aldığı Cerebral Palsy’de, her bireyin, hayatın her bir döneminde farklı gerekliliklere ulaşmak için çeşitli sorunlar ile mücadele etmesi, toptan bir çözümü de geçersiz kılmaktadır. Zira, CP’li her bir bireyin, aynı hayat diliminde olsa bile Cerebral Palsy’den etkilenme durumuna göre farklı ihtiyaçları olabilmektedir.
Cerebral Palsy ile yaşayan bireylerin yaşadıkları sorunların çözümü için toplumsal farkındalık önemli bir ilk adımdır. Kişisel görüş olarak, günümüzde CP’li evladı olan ailelerin, mental ve fiziksel durumu ne olursa olsun çocuklarının eğitimi ve fizyoterapi almaları hususunda geçmişe nazaran daha fazla bilince sahip olduklarını düşünmekteyim.
Bu konudaki kamusal desteğin, yetersizliğine rağmen…
Beri yandan CP’linin kendisi ve ailesi için gelişen bu bilinçle beraber, aynı şeyi engelsiz bireyler için söylemem ne yazık ki mümkün değil. Gelişmeyi bir yana bırakın, “sosyal sorumluluk, birlikte yaşamak” gibi kavramların çoğalmasına karşın, toplumun git gide “ötekileşme” sarmalına girdiğini, hatta gidişatın “benden gayrı herkes öteki” uçurumuna doğru gittiğini gözlemlemek, ciddi anlamda can yakıcı…
Bu anlamda, 6 Ekim Dünya Cerebral Palsy günü vesilesiyle oluşturmaya ve tüm yıla yaymaya çalıştığımız farkındalığın, toplumun her kesiminde sorunun değil çözümün bir parçası olma bilincini oluşturmasını diliyor ve umuyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme