30 Ekim 2018 Salı

Mavi Orkide (Alper Şirvan'ın İlk Romanı) : Efsunlu Bir Hayalde Gerçeğin En Adil Biçimi

2017 yılının ortasında başlayıp 2018 yılının ilk aylarında tamamladığım otobiyografik müzikal romanım Mavi Orkide’yi yazmaya karar verdiğim ilk günden itibaren çalışmalarına çok değer verdiğim, benim için taşıdığı önemi romanda okuyacağınız Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ile ortak bir çalışma yaparak yayınlamayı ve tüm gelirini de yine vakfa bırakmayı kafama koymuştum.

Vakıf, kurumsal olarak bu talebime olumlu cevap verdi ve ben de kitabımın tüm gelirini vakfa bırakmanın gönül huzuruna erişmiş oldum. Boyut yayınlarından çıkan bu kitaptan elde edilecek gelirle serebral palsi ile yaşayan çocuklarımızın hayatına bir nebze de olsa dokunabilirsek ne mutlu bana!

Peki neden “Mavi Orkide”?


Mavi orkide, kendisine “sonsuz aşk” anlamı yüklenmiş olmasına karşın kendi kendine mavi açmayan ve mavi renkte açtıktan üç ay sonra rengini kaybeden bir çiçektir. Mavi orkide, işlem görmüş, müdahale edilmiş, mavi açması için bir nevi “emek verilmiş” beyaz orkidedir aslında…
Beyaz orkidenin köküne suyla karıştırılan mavi bitki boyası verilir, suyu çekince bir haftada çiçekleri mavi olarak açar ve mavi orkide elde edilmiş olur.
Mavi orkidenin üç aylık kısa süreli ömrüyle sonsuz aşk anlamını taşıması ironi gibi görünse de maviliğini kaybetmemesi için sürekli çaba sarf edilme gereği önemli bir mesajdır.
Milenyumla beraber artık iyice ayağa düşürülen aşk denilen tecrübe, kendisi için sürekli ve yorulmaksızın emek vermeyi gerektirmektedir. Tıpkı hayatınız gibi… Tıpkı bisiklet sürmek gibi… Sürdürmek için, dengede durmak için, güzel olanı en azından “ömrünüzce sonsuz kılmak için” pedal çevirip emek, güç ve çaba göstermeniz şarttır. Mavi orkide de böyledir; maviliğinin devam etmesi için o “mavi suyunu” eksik etmemek şarttır. Yoksa beyaza dönüp sıradanlaşır. Tıpkı kapakta gördüğünüz beyaz orkideler gibi…
Sonsuz aşka yapılan böylesi bir atfa rağmen, bu romana “romantik bir roman” demenin çok büyük bir haksızlık olduğunu düşünmekteyim. İnsan denen faninin dikkatini çekmenin en önemli araçlarından biri olmakla beraber, bu romanda anlatılanların romantizmden çok daha fazlası olduğunu okudukça fark edeceksiniz.

Mavi Orkide, otobiyografik bir roman olmasının yanı sıra hemen hemen her sahnesine yedirilmiş sözlü-sözsüz müzik eserleri ve şarkılardan oluşan listesiyle aynı zamanda müzikal bir romandır da… Bu liste, bir rock grubu olan Evanescence’’ın my immortal’ından, 19. YY klasik Türk müziği bestekârlarından Şakir Ağa’nın evcara şarkısına kadar uzanan bir çeşitlilik ve renklilik içermekte… Kitabın sayfaları arasında gezerken gönlünüze, gönül telinize dokunan bir şarkıya, bir saz eserine illaki denk geleceğinize inanıyor, bu uzun listeyi burada paylaşmıyorum.

Mavi Orkide romanının kapağında görebileceğiniz gibi, bir de mottosu var:
“Gerçeği anlatmanın en adil yolu, efsunlu bir hayale sarmalamaktır bazen…”

Alper Şirvan olarak hayatımı, serebral palsi ile nasıl yaşayageldiğimi, bütün gerçekliğiyle ama efsunlu bir hayale sarmalayarak anlattım.
Türlü ajitasyonlarla yaraları kangrene dönüştürmenin, olayları sadece “acı” tarafıyla yansıtmanın, umutsuzluğa sevk edip çaresizlik öğretmenin yer yer edebî ve sinemasal, çokça da siyasal bir karşılığı vardır elbet ama insanlara bir şeyleri fark ettirmenin, dikkat çekmenin ve çözüm aramanın daha pozitif, akılcı ve incelikli yöntemleri olabileceği kanaatindeyim.
Bu romanla neyi murat etmediğimin en kısa özeti bu…

Peki bu roman, neyi nasıl anlatıyor? Muradı ne?
Onu da romanı okuduğunuzda anlayacaksınız!

MAVİ ORKİDE, tüm seçkin kitabevi ve internet sitelerinde... 

Romanın Site Adresi ve Sosyal Medya Hesapları :

www.maviorkide.com 
Instagram, Facebook: @maviorkideromani
Twitter: @maviorkideroman 

Alper Şirvan'ın Resmî Site Adresi ve Sosyal Medya Hesapları :  
www.alpersirvan.com 
Instagram, Twitter, Facebook: @alpersirvan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder